Výchovný poradca

 

 

                Základná škola, Školská 558/1, 09414 Sečovská Polianka

 

 

 

 

P L Á N  

výchovného poradenstva

 

 

 

 

 

 

Školský rok: 2022/2023                                 M VDr. Dagmar Fedorová

                                                                         výchovný poradca

 

 

Výchovné poradenstvo a profesijná orientácia žiakov našej školy

Výchovný poradca: MVDr. Dagmar Fedorová

Konzultačný deň a hodina: pondelok – 12:30 – 13:10

                                         utorok -      8:45  - 9:25     

                                   

Analýza práce výchovného poradcu v predchádzajúcom školskom roku:

Pri hodnotení výchovného poradenstva za školský rok 2021/2022 konštatujeme, že stanovené úlohy boli v tejto oblasti splnené. Žiaci našej školy, ktorí ukončili školskú dochádzku v 9. ročníku s počtom 26 žiakov boli umiestnení na SŠ. Jedna žiačka ukončila so ŠVVP bude vzdelávaná v ISŠ pre žiakov so ŠVVP vo Vranove nd Topľou.                                                                                                                                        Pozornosť sme venovali žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami vzdelávanými v procese začlenenia - individuálnej integrácie. Pripravovali sme pre týchto žiakov diferencované aktivity a zadávali úlohy podľa ich schopnosti. Práca s týmito žiakmi je  náročná, vyžaduje si priebežné štúdium materiálov k integrácii, dôslednú písomnú prípravu a tiež náročnú samotnú prácu na vyučovacích hodinách. Dôležitá je kooperácia, pravidelná spolupráca a výborné vzťahy medzi zainteresovanými a to triednymi učiteľmi, vyučujúcimi jednotlivých predmetov, rodičmi a špeciálnymi inštitúciami, ktorá je na výbornej úrovni. V tejto oblasti bola veľmi prospešná práca asistenta učiteľa.

Naďalej sa budeme venovať práci s výbornými žiakmi, pripravovať ich na predmetové olympiády a rozvíjať tak študijné zručnosti  a spôsobilosti.                                                                                                                         

Naďalej chceme a budeme intenzívne spolupracovať s kompetentnými poradenskými zariadeniami v súlade s príslušnou legislatívou a v súčinnosti s plánom výchovy k ľudským právam vytvárať multikulturálne prostredie v duchu humanizmu, bez náznakov intolerancie a všetkých foriem diskriminácie.

 Plán práce výchovného poradcu je vypracovaný v súlade s plánom práce školy na školský rok 2022, sprievodcom pre školský rok a vychádza z analýzy dosiahnutých výsledkov v uplynulom školskom roku. Základným podkladovým dokumentom plánu je zákon NR SR č. 245/2008 (školský zákon) a vyhláška MŠ SR o základnej škole (č. 320/2008).

Hlavné úlohy:

1. Vyplývajúce z analýzy predchádzajúceho školského roka:

a/ Naďalej veľkú pozornosť venovať profesionálnej orientácii žiakov a ich kariérnemu rastu.

b/ V oblasti profesijnej orientácie žiakov spolupracovať s rodičmi a inštitúciami, ktoré sa podieľajú na profilovaní záujmov žiakov. Konkrétne sa zamerať na spoluprácu s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny vo Vranove nad Topľou, so strednými školami Košického a Prešovského kraja – okresov Michalovce, Trebišov, Vranov nad Topľou.

c/ Viesť evidenciu žiakov, ktorí budú končiť školskú dochádzku na ZŠ v 8. a nižšom ročníku, alebo ich vek je vyšší, ako zodpovedajúci ročník, v ktorom sa nachádzajú.

d/ Pri riešení výchovných problémov žiakov využívať činnosť žiackej samosprávy. Pri jej zriaďovaní v spolupráci s triednymi učiteľmi zabezpečiť jej obsadenie žiakmi, ktorí majú záujem riešiť existujúce problémy a zefektívniť jej prácu.

e/ V záujme poskytovania objektívnych informácií o stredoškolskom štúdiu, naďalej umožniť vstupy študentov, učiteľov a výchovných poradcov stredných škôl organizované v priestoroch základnej školy po vopred dohodnutom termíne ( podľa rozvrhu hodín).

f/ využívať tiež ponuku Dní otvorených dverí na stredných školách – a to  dvoma formami:

1. Individuálne žiak v sprievode svojho rodiča, ktorému predchádza písomná informácia pre triedneho učiteľa o účasti na Dni otvorených dverí

2. Spoločne – vybratí žiaci z triedy, ktorí majú skutočný záujem o štúdium na danej škole a je zabezpečená doprava.

g/ Využívať program Komposyt,  COMDI a webové stránky poskytujúce informácie o stredoškolskom štúdiu. V profesionálnej orientácii žiakov okrem individuálnych konzultácií využívať nástenné noviny, príslušný propagačný materiál a besedy žiakov so zástupcami stredných škôl.

2. Vyplývajúce z aktuálnych informácií pre školský rok:

 

  1. Výchovný poradca pracuje podľa plánu a zabezpečuje jeho realizáciu permanentne.
  2. Využíva účinný informačný systém smerom ku zákonným zástupcom a žiakom pri voľbe ďalšieho štúdia.
  3. Systematicky koordinuje spoluprácu triednych učiteľov, zákonných zástupcov.
  4. Využíva prístupné nástroje, metodiky a testy na identifikáciu špecifík kariérneho rastu žiakov z ohrozených skupín.

5. Výchovný poradca má zostavený týždenný rozvrh hodín na 21 hodín a určený čas na výchovné poradenstvo každý pondelok a utorok.

6. Vedením školy je podporovaný v oblasti zvyšovania profesijných kompetencií výchovného poradcu (kontinuálne vzdelávanie, účasť na národných projektoch, odborných seminároch a konferenciách, činnosť v stavovských organizáciách a pod.).

 7. Činnosť výchovného poradcu v základnej škole metodicky usmerňuje CPPPaP, ale výchovný poradca tiež spolupracuje s ďalšími centrami špeciálneho poradenstva.  

 

8. V rámci výchovného poradenstva poskytuje žiakom informácie o dobrovoľníctve, ako jednom zo spôsobov získavania a rozvoja nových zručností, kompetencií a skúseností, ktoré môžu prispieť k ich informovanému rozhodnutiu sa pre určité povolanie, alebo k výberu ďalšieho študijného zamerania.

9. Využíva vo svojej práci elektronickú pomôcku Komposyt dostupnú na www.komposyt.sk - zdroje informácií, poradenské hry a používa inovované diagnostické nástroje pre žiakov so ŠVVP zverejnené na www.komposyt.sk.

 

10.    K profesionálnej orientácii žiakov základných škôl  nadväzuje a prehlbuje spoluprácu a väzby medzi ZŠ, SOŠ a zamestnávateľmi, venuje osobitnú pozornosť približovaniu možností systému duálneho vzdelávania a ostatných foriem odborného vzdelávania a prípravy v technických odboroch vzdelávania žiakom a ich rodičom.

 

11. Využíva informácie o aktuálnej ponuke učebných miest pre nasledujúci školský rok v systéme duálneho vzdelávania zverejnenej na www.potrebyovp.sk a www.dualnysystem.sk.

 

12. Web www.profsme.sk využíva ako nástroj pre identifikáciu potenciálu orientácie žiakov základných škôl na odborné vzdelávanie a prípravu na stredných odborných školách „PROFsmeZŠ" a Podporný nástroj pre realizáciu kariérového poradenstva pre žiakov stredných odborných škôl „PROFsmeSOŠ".

 

3. Vyplývajúce z aktuálnych infromácii   - školská integrácia

1.

Riaditelia

škôl

v  spolupráci  so

zriaďovateľom

zabezpečia  personálne,

 

priestorové

 

a materiálno-technické podmienky na vzdelávanie detí a žiakov v školskej integrácii

 

v súlade

so

ŠVP  a  vzdelávacími

programami

pre

deti  a žiakov  so

zdravotným

 

znevýhodnením a všeobecným intelektovým nadaním, tak aby mali zabezpečený rovný

 

prístup ku vzdelávaniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Odbornú

a

metodickú

pomoc

pri

výchove

a  vzdelávaní

dieťaťa,

alebo

žiaka

 

so zdravotným

znevýhodnením,

vzdelávaného

v

školskej

integrácii

poskytuje

 

poradenské  zariadenie,  ktoré  ho  má  v  starostlivosti.  Metodické  usmerňovanie  pri

 

výchove a vzdelávaní detí a žiakov so všeobecným intelektovým nadaním vzdelávaných

 

v  školskej  integrácii  môže  zabezpečovať  aj  VÚDPaP  s  vedomím  poradenského zariadenia.

                             

 

  1. O prijatí dieťaťa, alebo žiaka do školy, vrátane dieťaťa, alebo žiaka so ŠVVP, rozhoduje podľa § 5 zákona č. 596/2003 Z. z. riaditeľ školy. Ak sa ŠVVP dieťaťa, alebo žiaka prejavia v priebehu jeho školskej dochádzky a je potrebná zmena formy vzdelávania, po splnení predpísaných náležitostí k zmene formy vzdelávania riaditeľ školy ďalšie rozhodnutie o prijatí dieťaťa, alebo žiaka do školy nevydáva.

 

  1. Ak sa na prospechu žiaka okrem jeho zdravotného znevýhodnenia podieľa významnou mierou viac faktorov, k hodnoteniu a klasifikácii stupňom nedostatočný je možné pristúpiť po odbornom posúdení a odporučení tohto postupu poradenským zariadením.

 

 

  1. Dodržiavať Usmernenie k prijímaniu žiakov so zdravotným znevýhodnením do ZŠ http://www.minedu.sk/data/att/9048.pdf.

 

 

  1. Ak škola vzdeláva začlenených žiakov so ŠVVP, vytvára pre nich podmienky prostredníctvom IVP, alebo prostredníctvom vzdelávacích programov určených pre školy, ktoré vzdelávajú žiakov so ŠVVP (§ 7 ods. 5 školského zákona). Príslušné poradenské zariadenie odporučí, či v konkrétnom prípade použiť vzdelávací program určený pre školu, alebo žiakovi vypracovať IVP.

 

  1. Pri tvorbe IVP škola vychádza zo záverov a odporúčaní uvedených v správach z diagnostického vyšetrenia CPPPaP, alebo CŠPP, zaradeného do siete škôl a školských zariadení s prihliadnutím na aktuálne podmienky školy (Dodatok č. 2 ku vzdelávacím programom pre žiakov so zdravotným znevýhodnením a všeobecným intelektovým nadaním z 1. 2. 2019).

 

  1. Škola štvrťročne sleduje a vyhodnocuje efektivitu IVP v oblasti odstraňovania deficitov žiaka a v prípade, že sa intervencie ukážu ako neúčinné, alebo málo účinné, je nevyhnutné, aby boli nastavené iným spôsobom.

 

 

  1. O rozsahu prítomnosti asistenta učiteľa počas výchovno-vzdelávacieho procesu žiakov so zdravotným znevýhodnením rozhoduje riaditeľ školy na základe odporúčania poradenského zariadenia, závažnosti zdravotného znevýhodnenia a možností, vzhľadom k počtu asistentov pôsobiacich v škole.

 

4.      Úlohy – práca s deťmi a žiakmi so špeciálnymi   výchovno-vzdelávacími potrebami  

 

  1. So žiakmi, ktorí nedokážu bez pomoci prekonávať bariéry vyplývajúce zo zdravotného  

         znevýhodnenia, pracuje asistent učiteľa v súlade s platnými právnymi predpismi. 

 

  1. V spolupráci so zriaďovateľmi, príslušnými úradmi práce sociálnych vecí a rodiny a    

         komunitnými centrami prijímať opatrenia na zlepšenie dochádzky, správania

         a vzdelávacích výsledkov a pri výchove a vzdelávaní týchto detí a žiakov vytvárať

         vhodné individuálne podmienky.

 

 

  1. Na základe informovaného súhlasu dotknutej osoby – zákonného zástupcu dieťaťa alebo žiaka, poskytnúť zariadeniam školského výchovného poradenstva a prevencie

 

vstupné informácie o deťoch a  žiakoch potrebné pre odbornú diagnostiku na účely  posúdenia ŠVVP vyplývajúcich zo SZP.

 

  1. Dodržiavať ustanovenia Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím, ktorý podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy SR má prednosť pred zákonmi a SR jeho prijatím uznala právo osôb so zdravotným postihnutím na vzdelanie bez diskriminácie a na základe rovnakých príležitostí v začleňujúcom vzdelávacom systéme na všetkých úrovniach vrátane celoživotného vzdelávania.

 

  1. Deťom a žiakom so zdravotným znevýhodnením umožniť aj v mimo vyučovacom čase

 

používanie kompenzačných špeciálnych učebných pomôcok a iných pomôcok a poskytovať im primerané úpravy v súlade s ich individuálnymi potrebami.

 

  1. Rediagnostické vyšetrenie dieťaťa a žiaka vykonať vždy, ak je odôvodnený predpoklad,

že

sa  zmenil

charakter

jeho

ŠVVP

a

je

potrebné

vykonať

úpravy  smerujúce

k optimalizácii

jeho  vzdelávania.  Frekvenciu

rediagnostických

vyšetrení

neurčuje

žiadny právny predpis, o rediagnostiku môže požiadať aj zákonný zástupca.

 

 

  1. V súlade s ustanovením § 26 ods. 2 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „školský zákon) môže riaditeľ školy povoliť individuálny učebný plán aj

 

žiakovi so zdravotným znevýhodnením na žiadosť jeho zákonného zástupcu alebo na žiadosť žiaka, ktorý je plnoletý. Závažným dôvodom na podanie príslušnej žiadosti môže byť napríklad zhoršenie zdravotného stavu žiaka s Aspergerovým syndrómom, žiaka s vývinovou poruchou aktivity spojenou s hyperaktivitou, resp. iného žiaka v určitom období alebo v súvislosti s jeho účasťou na niektorom vyučovacom predmete, ak je to podľa odborníkov v záujme zlepšenia jeho zdravotného stavu (ošetrujúci lekár dieťaťa, poradenské zariadenie, v ktorom je žiak evidovaný). V tomto prípade sa neuplatňuje § 24 ods. 2 písm. a) školského zákona o oslobodení od povinnosti dochádzať do školy, ani ďalšie ustanovenia § 24 školského zákona.

 

 

 

  1. Zapájať zákonných zástupcov všetkých detí a žiakov do aktivít školy podieľajúcich sa na výchove a vzdelávaní detí a žiakov so ŠVVP.

 

  1. Aktuálne informácie získavať z webových stránok statpedu, minedu aj robobraille.

  Spolupráca s inými inštitúciami

  1. Výchovný poradca úzko spolupracujeme s ostatnými členmi pedagogického zboru, najmä s triednymi učiteľmi. Taktiež  so psychológmi jednotlivých zariadení, v ktorých sú naši začlenení žiaci klientami,   špeciálnymi pedagógmi, s detskou lekárkou, s koordinátorom prevencie, s príslušným školským zariadením poradenstva a prevencie, s úradom práce, so sociálnymi partnermi školy, s rodičmi žiakov, zamestnávateľskými a zamestnaneckými organizáciami a záujmovými občianskymi organizáciami. Sledujeme a skúmame miestne a regionálne potreby odbornej praxe, vývoj zamestnanosti a uplatňovanie sa absolventov v praxi.
  2. Získava metodickú pomoc a informačný servis v inštitúciách: centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, centrum špeciálno-pedagogického poradenstva , metodicko-pedagogické centrum, Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie, školské výpočtové stredisko a iné inštitúcie participujúce na výchove a vzdelávaní.
  3. Vo výchovnom poradenstve posilňuje význam karierového poradenstva ako nástroja zosúlaďovania profesionálnych želaní a kompetencií žiakov. Rozšíruje informovanosť o výbere odborov, plánoch regionálneho rozvoja a možnostiach uplatnenia sa v povolaniach. Posilňuje spoluprácu výchovný poradca - pedagogicko-psychologická poradňa - rodič - žiak.
  1. Pre účely skvalitnenia školskej integrácie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami dodržiava všeobecne záväzné predpisy, metodické pokyny a usmernenia, spolupracuje s príslušnými školskými poradenskými zariadeniami. Spoluprácu realizujeme na základe vopred dohodnutých termínov a postupov vyplývajúcich z pravidelnej starostlivosti o začleneného žiaka ale aj z aktuálnych potrieb vyžadujúcich momentálne riešenie. Tu je dôležitá dobrá spolupráca medzi rodičom a triednym učiteľom, triednym učiteľom  a výchovným poradcom, výchovným poradcom a vedením školy, výchovným poradcom a poradenským zariadením, táto je usmerňovaná Harmonogramom za danú oblasť.

 

5. Vyplývajúce z plánu práce školy:

a/ Vypracovať plan práce.

b/ Stanoviť poradensko-konzultačný deň výchovného poradcu pre rodičov a žiakov.

c/ Aktívne využívať zasadnutia pedagogických rád a pracovných porád na odborné  vystúpenia a metodickú činnosť, poskytovať informácie prostredníctvom triednych učiteľov a  rodičovských združení.

d/ Využívať elektronický, telefonický v prípade na osobný kontakt s rodičmi.

e/ V oblasti profesionálnej orientácie sa zamerať na odbornú poradenskú činnosť.

f/ V súlade s požiadavkou profesionalizácie výchovného poradcu sa zúčastňovať seminárov, kurzov, porád, aktívov.

g/ V prípadoch oprávneného podozrenia z ohrozenia mravného vývinu dieťaťa riešiť vzniknuté problémy v spolupráci s kompetentnými organizáciami (centrum pedagogicko-psychologickej poradenstva a prevencie, sociálny kurátor, polícia...).

h/ V súlade so stratégiou  prevencie a riešenia šikanovania žiakov na škole predchádzať šikanovaniu žiakov resp. zamedziť jeho výskytu. Aj v tejto oblasti aktívne spolupracovať so všetkými vyučujúcimi.

ch/ Zvláštnu pozornosť venovať podozreniu z užívania drog a iných omamných látok, podozreniu zo zanedbávania, fyzického a psychického týrania žiakov.

i/ Dôslednou diagnostikou správania sa žiakov včas podchytiť žiakov s poruchami správania a v spolupráci s triednymi učiteľmi, CPPPaP, detským lekárom a rodičmi tieto poruchy eliminovať.

j/ Naďalej úzko spolupracovať s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie vo Vranove nad Topľou, konzultovať výchovné problémy žiakov s odborníkmi.

k/ Pokračovať v spolupráci s detskými lekármi, políciou a inými inštitúciami, ktoré môžu byť nápomocné pri riešení problémov vo výchovno-vzdelávacom procese.

l/ Viesť žiakov k objektívnemu posúdeniu vlastných schopností a zručností s ohľadom na svoje profesijné záujmy.

m/ Zvláštnu pozornosť venovať prejavom šikanovania a podozreniu zo zanedbávania, fyzického a psychického týrania žiakov. V tomto smere spolupracovať s ostatnými pedagogickými pracovníkmi.

 

6. Vyplývajúce zo štátneho a školského vzdelávacieho programu

a/ Prostredníctvom žiackej rady učiť žiakov uplatňovať svoje práva a súčasne plniť svoje povinnosti.

b/ V spolupráci s vedením školy, triednymi učiteľmi a ostatnými vyučujúcimi vytvárať podmienky pre vzdelávanie žiakov so ŠVVP s dôrazom na začlenených žiakov.

c/ Podieľať sa na riešení potenciálnych konfliktných situácií. V intenciách ich konštruktívneho a kooperatívneho riešenia v spolupráci s pedagogickými a nepedagogickými pracovníkmi školy minimalizovať prejavy agresivity a vandalizmu žiakov.

 

Oblasti práce výchovného poradcu  

     Úlohy a činnosť výchovného poradenstva sú zamerané v súvislosti s riešením výchovných a vzdelávacích problémov na posilňovanie a podporu pozície a výchovno-poradenských aktivít výchovného poradcu ako základného článku systému výchovného poradenstva plniaceho úlohy školského poradenstva v zmysle zákona NR SR č.245/2008 o výchove a vzdelávaní a v súlade s Pedagogicko-organizačnými pokynmi MŠ SR na tento školský rok (s.30 a 31) a s Dohovorom o právach dieťaťa. V činnosti výchovných poradcov posilňovať význam kariérneho poradenstva ako nástroja zosúlaďovania profesionálnych želaní a kompetencií žiakov a študentov.

I. Oblasť profesijnej orientácie

  1. V zmysle Vyhlášky MŠ SR č.6/2004 Z.z., ktorou sa mení a dopĺňa Vyhláška MŠ SR č.145/1996 Z.z. O prijímaní na štúdium na stredných školách vypracovať vlastnú koncepciu a postup a zverejniť ich na nástenke VP. Zabezpečiť poradenskú, metodickú a informačnú pomoc žiakom a ich zákonným zástupcom o možnostiach štúdia na SŠ.

Termín: trvalý

Zodp.: VP,TU

  1. Zabezpečiť zber informácií o záujme žiakov pre ŠVS a odoslanie prihlášok na stredné školy v určených termínoch.

Termín: podľa pokynov ŠVS Michalovce, CPPPaP

Zodp.: VP,TU

  1. Na evidenciu a spracovanie informácií využívať výpočtovú techniku a programy Proforient. Na informovanie žiakov zabezpečiť spoluprácu s vyučujúcimi. Vytvárať  priestor pre prácu so stránkami ŠVS na internete a programu Sprievodca svetom povolaní.

Termín: priebežne

Zodp.: VP,TU

 

II. Oblasť starostlivosti o talentovaných a nadaných žiakov a o žiakov s výchovnými a vzdelávacími problémami

  1. Systematicky sledovať vývin žiakov a zmeny v ich správaní. Ak sa správanie dieťaťa nedá korigovať pedagogickými postupmi, zabezpečiť odborné psychologické, alebo špeciálno-pedagogické vyšetrenie a postupovať na základe príslušných záverov.

Termín: trvalý

Zodp.: VP,TU

  1. Zabezpečiť diagnostiku a evidenciu porúch žiakov v správaní a učení, ich školskej neúspešnosti. Poskytovať individuálne konzultácie žiakom a rodičom pri ich riešení v spolupráci s príslušným poradenským zariadením.

Termín: priebežne

Zodp.: VP,TU

  1. Pri práci so začlenenými žiakmi, vypracúvaní programov a plánov zabezpečovať odborné konzultácie pedagogických pracovníkov so psychológom, špeciálnym pedagógom a využívať aktuálne informácie.

     Termín:september,priebežne
     Zodp.: VP,TU

  1. Pri organizácii výchovy a vzdelávania žiakov so špeciálnymi vývinovými poruchami učenia – podľa špecifík jednotlivých žiakov dohliadať na realizáciu odporúčaní a záverov psychológa a špeciálneho pedagóga v spolupráci so všetkými vyučujúcimi a po konzultácii s rodičmi.   Podrobne sa oboznámiť a uplatňovať v tejto oblasti platné dokumenty schválené MŠ 

      Termín: priebežne

Zodp.: VP,všetci vyučujúci

  1. Zápis detí do 1.ročníka realizovať v súlade s platnou legislatívou a pokynmi uvedenými v POP . Pred vstupom detí do 1.ročníka spolupracovať so psychológom a špeciálnym pedagógom a zabezpečiť ich účasť v poradnej komisii.
    Sledovať zaškolenie v 1.ročníku ako aj prechod žiakov na II. stupeň.

Termín: január-február, priebežne

 Zodp.: poverení učitelia

  1. S cieľom prevencie pred negatívnymi javmi venovať pozornosť práci s talentovanými žiakmi a viesť evidenciu o záujmoch a aktivitách žiakov.

Termín: priebežne

Zodp.: VP,TU

  1. Pri realizácii uvedených úloh rešpektovať platné dokumenty.

Termín: priebežne

Zodp.: VP,TU

  1. Zabezpečiť priame vstupy výchovného poradcu do všetkých tried školy.

Termín: priebežne

Zodp.: vedenie školy

 

III. Materiálne a pracovné podmienky pre prácu výchovného poradcu

  1. Zveľaďovať kabinet výchovného poradcu, dopĺňať knižnicu VP o nové odborné publikácie a metodické materially a pomôcky potrebné pre prácu VP.

Termín: priebežne

Zodp.: vedenie školy

H a r m o n o g r a m   ú l o h:

September:

  • nadviazanie spolupráce s triednymi učiteľmi, psychológom a špeciálnym pedagógom, a asistentami učiteľa, konzultácia plánu
  • doplnenie a upresnenie evidencie / databázy žiakov  - eduzber
  • vypracovanie rozvrhu asistentom učiteľa a žiakom s MP
  • rozdelenie kníh pre žiakov vzdelávaných podľa UO ŠZŠ
  • štúdium a archivácia dokumentov
  • dohodnúť termíny aktivít z ponukového listu CPPPaP – triedni učitelia, sociálny pedagóg, výchovná poradkyňa

Október:

  • konzultácie s triednymi učiteľmi –prehľad žiakov s poruchami učenia a správania, štúdium individuálnych plánov
  • aktualizácia informácií VP o sieti stredných škôl, postupoch pri výbere škôl a práci s Proforientom

November:

  • informácie triednym učiteľom o štúdiu ŠŠ pre zákonných zástupcov žiakov  9.ročníka
  • elektronický kontakt so  SŠ
  • doručenie zberu Proforient v termíne  na CPPPaP
  • spolupráca pri spracovaní údajov pre testovanie piatakov
  • zber údajov o žiakoch s problémom vo vzdelávaní od triednych učiteľov prvého stupňa

December:

  • konzultácie s triednymi učiteľmi o práci so žiakmi začlenenými, doplnenie evidencie a kontrola opatrení
  • zmeny a opravy údajov v prihláškach na stredné školy

 

Január:

  • zhromažďovanie prihlášok žiakov na SŠ / talentové kolo/
  • zber informácií pre ŠVS, polročné známky
  • konzultácie s TU – práca so začlenenými žiakmi, evidencia a opatrenia
  • aktualizácia nástenky

Február:

  • polročné známky - Profoprient
  • zaslanie prihlášok SŠ s talentovými skúškami
  • poradenská činnosť žiakom a rodičom pri rozhodovaní sa o výbere SŠ

Marec:

  • kompletizácia prihlášok na stredné školy, vydávanie zápisných lístkov
  • konzultácie so žiakmi a rodičmi

Apríl:

  • Celoslovenské testovanie deviatakov Testovanie 9
  • zápis prvákov
  • odoslanie- export  prihlášok na stredné školy
  • RZ- informácie v 8.ročníku k vyplňovaniu vstupných dokladov
  • konzultácie s triednymi učiteľmi k hodnoteniu práce žiakov s poruchami učenia a správania , evidencia

Máj:

  • zhromažďovanie vstupných dokladov žiakov 8.ročníka, zadávanie údajov do počítača
  • evidencia žiakov, prijatých na SŠ
  • kompletizácia materiálov vyšetrovaných žiakov so ŠVVP pre nový školský rok
  • záverečný pohovor so psychológom o sledovaných žiakoch
  • testovanie piatakov

Jún:

  • evidencia rozmiestnenia žiakov prijatých na SŠ a na 8-ročné gymnáziá
  • výsledky súťaží a olympiád, evidencia práce s nadanými žiakmi
  • zaslanie vstupných dokladov žiakov 8.ročníka a záujmu o štúdium na SŠ
  • hodnotiaca správa

Harmonogram

úloh výchovného poradcu na ZŠ Sečovská Polianka vyplývajúcich zo Školského vzdelávacieho programu v oblasti výchova a vzdelávanie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami

 

Gestor

Úloha

Termín

VP

Podľa zmien v Sprievodcovi školským rokom na príslušný školský rok upraví harmonogram úloh v oblasti výchovy a vzdelávania žiakov so ŠVVP

do 15.9.

TU

Pripravia si podklady a vymenia materiály a poznatky zo vzdelávania žiakov so ŠVVP

 koniec septembra

 

TU

Triedni učitelia jednotlivých tried v ktorých sú žiaci

so ŠVVP sa zúčastnia konzultácií na príslušných poradenských zariadeniach po dohode s vedením školy a VP  podľa potreby   ( aspoň  dva krát v školskom roku) 

september

 január, máj

 

TU

Vypracujú IVP podľa usmernenia poradenského zariadenia a VP, odovzdajú VP

10.9.

Vyuč.

Vypracujú podľa záverov a odporúčaní správ zo špeciálnych vyšetrení IVPl, odovzdajú VP

10.9.

VP

Predloží prijaté IVPr a IVpl na kontrolu riaditeľovi ZŠ

12.9.

VP

Po konzultácii s riaditeľom ZŠ urobí  v prípade potreby zmeny v spracovaných materiáloch a pripraví ich na podpis

15.9.

vedenieZŠVP,TU, Vyuč.

Dohodnú sa na termínoch konzultácií so ZZ žiakov so ŠVVP- určia deň, čas a poskytnú informácie pre ZZ

30.9.

 

 

 

 

 

 

VP

Sprístupní rozvrhy pre učiteľov, žiakov a ZZ

15.9.

TU, Vyuč.

Vypracujú hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov za jednotlivé predmety a podľa jednotlivých plánov a odovzdajú VP

pred hodnotiacou poradou

VP

Spracuje informácie od TU a Vyuč. predloží ich na porade -  písomná forma správy bude priložená ako príloha ku zápisnici

Termín porady

ZZ

Zúčastňuje sa pravidelne konzultácií na základe písomného pozvania prostredníctvom TU

Podľa termínoch priebežných hodnotiacich pedagogických rád

TU, Vyuč.

Vypracujú hodnotiace správy za školský rok podľa potrieb poradenských zariadení a ZŠ

Máj-jún

TU, Vyuč. VP

Robia pravidelnú depistáž žiakov, u ktorých sa vyskytujú problémy v učení  a spoločne vypracujú návrhy žiakov na psychologické vyšetrenia, predložia riaditeľovi ZŠ 

Priebežne

Spracovanie: február-marec

TU,VP

Pozýva ZZ žiakov so ŠVVP na konzultácie  so zápisom o priebehu konzultácií

priebežne

Vedenie ZŠ VP

Informujú poradenské zariadenia a predložia zoznam žiakov so ŠVVP

Marec-máj

Vedenie ZŠ a VP

Vytvoria priestor pre spoluprácu s príslušným poradenským zariadením pre konzultácie so ZZ žiakov so ŠVVP a možnosťami aktuálneho riešenia vzdelávacích problémov

Máj-jún

VP

Predloží na základe riešených výchovno-vzdelávacích problémov zoznam žiakov u ktorých sa požaduje individuálna integrácia v nasledujúcom školskom roku

Máj-jún

PZ, VP

 VP požiada jednotlivé poradenské zariadenia o písomné vyjadrenie ku integrácii a kompletizáciu potrebných materiálov pre realizáciu školskej integrácie

Júl-august

VP

Preloží pedagogickej rade na schválenie zoznam žiakov so ŠVVP na aktuálny školský rok

august

VP, Vedenie ZŠ

Pravidelne konzultujú aktuálne problémy

priebežne

Riad.ZŠ, VP

Pripravia podklady pre žiakov so ŠVVP končiacich povinnú školskú dochádzku

Počas školského roka

Zástupca riaditeľa ZŠ ,VP

Zabezpečia doplnenie učebníc a iných potrebných pomôcok pre prácu so žiakmi so ŠVVP

Priebežne podľa vhodnosti ponúk

 

 

 

Vysvetlivky skratiek:

ZŠ       - základná škola

            VP – výchovný poradca

            ZZ – zákonný  zástupca

            PZ – poradenské zariadenie

            TU- triedny učiteľ

            Vyuč. – vyučujúci jednotlivých premetov

            POP – pedagogicko-organizačné pokyny

            IVPr – Individuálny výchovno-vzdelávací program

            IVPl – individuálny výchovno-vzdelávací plán

     SZP – žiak zo sociálne znevýhodneného prostredia

     ŠVVP – žiak so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami

 

 

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola, Školská 558/1, 094 14 Sečovská Polianka
    Školská 558/1, 094 14 Sečovská Polianka
  • 0574497167
    0918 794 478 - riaditeľ školy

Fotogaléria