O projekte

Projekt: COMENIUS - partnerstvá

Názov partnerstva: Poznaj jazyk a kultúru krajiny priateľov

Doba trvania projektu: september 2011 – august 2013  / 2 roky/

Schválený grant: 21 000 €

Projekt je zameraný na partnerstvo žiakov ZŠ realizovaný mobilitnou účasťou žiakov a zamestnancov v partnerských krajinách. Partnerstvo tvoria žiaci zo SR a Poľska.

Mobilít v partnerskej krajine sa zúčastní  24 žiakov pod vedením  učiteľov zo SR a 24 žiakov a učiteľov z PL. Do aktivít a ich realizácie v domácom prostredí budú zapojení aj ostatní žiaci školy.

Cieľom projektu je:

-         precvičiť si a zdokonaliť jazykové komunikačné znalosti, oboznámiť sa s jazykom, kultúrou, regiónom partnerskej krajiny,

-         učiť sa cudzie jazyky, odstraňovať nedostatky pri ich učení sa, získavať nové formy a metódy učenia sa,

-         naučiť sa základy jazyka partnerskej krajiny,

-         spoznať mentalitu národa partnerskej krajiny,

-         rozvíjať priateľské vzťahy na úrovni partnerských krajín,

-         počas realizácie projektu vypracovať spoločný výsledný produkt /výsledok dielčích projektových aktivít žiakov a učiteľov/.

Výstupom - spoločným výsledným produktom práce žiakov partnerských škôl, bude nástenný kalendár na rok 2014 zobrazujúci aktivity žiakov počas trvania projektu, napísaný v jazyku slovenskom, poľskom, anglickom.

Prínosom projektu bude zvládnuť základy jazyka partnerskej krajiny, rozvíjať cudzie jazyky, získať skúsenosti v oblasti výchovy a vzdelávania, spoznať kultúru národa, históriu a región partnera.

Výmenným 10-dňovým pobytom v krajine partnera sa žiaci budú zúčastňovať na vyučovaní, kde budú okrem získavania vedomostí, osvojovania si jazyka partnerskej školy, sledovať metódy a formy vyučovania, inováciu, využívanie IKT, vzťahy na úrovni učiteľ - žiak, žiaci navzájom, čo bude súčasťou výsledného produktu.

Budú sa zúčastňovať aktivít pripravovaných /po vzájomnej dohode partnerov/ hosťujúcimi krajinami - kultúra v rámci regiónu, prírodné prostredie, športové a kultúrne aktivity, čím sa prehĺbia priateľské vzťahy žiakov partnerských krajín.

Úlohy na obdobie do 1. mobility žiakov/ slovenskí žiaci v Poľsku/

- mobilita koordinátora projektu s cieľom dohodnúť termíny a konkrétnosti realizácie aktivít v domácom prostredí /príprava na mobilitu žiakov/ - október 2011,

- príprava podkladov a žiakov na mobilitu v Poľsku,

- zvládnuť základné frázy a slová poľského jazyka /príprava v rámci hodín SJL, prípadne cudzích jazykov/,

- získavať základné informácie o regióne a kultúre partnerskej krajiny / hodiny geografie, dejepisu/, individuálne prostredníctvom IKT, nadviazať priateľstvo so žiakmi poľskej školy /e-mail/,

- pripraviť prezentáciu o našej škole, dedine a regióne,

- predstaviť seba v jazyku partnerskej krajiny,

- získavať a pripravovať podklady na aktivity počas mobility,

- vstupný dotazník pre žiakov,

- vytvoriť www stránku.

Aktivity v projekte budú realizované pod vedením „Comenius tímu“ v našej škole, ktorý tvoria: PaedDr. Viera Šuličová, PaedDr. Ján Karol, MVDr. Dagmar Fedorová, Mgr.Radovan

Ceľuch, Ing. Martina Kačmárová a žiaci školy.

S chuťou do práce!

PaedDr. Viera Šuličová